![]() |
| Mistrz Zwiastowania Pańskiego (szkoła Caravaggia), Chłopiec jedzący makaron, XVII w. |
Patrzę na tego chłopca i mam ochotę zaklaskać.Oto mistrz XVII wieku namalował scenę, którą każdy z nas dobrze zna – moment czystej, niepohamowanej radości związanej z jedzeniem.
Chłopak unosi wysoko rękę, makaron zwisa mu z ust jak spaghetti z nieba, oczy ma szeroko otwarte, a na twarzy wypisane jest absolutne szczęście. Żadnych „czy to zdrowe?”, „czy nie za dużo kalorii?”, „czy nie ubrudzę koszuli?”. Tylko on, makaron i chwila absolutnego błogostanu.
Caravaggio i jego szkoła zwykle malowali męczeństwa, dramaty i głębokie cienie. A tu nagle ktoś postanowił uwiecznić coś o wiele ważniejszego: dziecko, które właśnie odkryło, że makaron można jeść jak lasso.
I wiecie co jest najpiękniejsze?
Że ten obraz ma w sobie więcej prawdy o ludzkiej naturze niż niejedna filozoficzna rozprawa. Bo my, dorośli, potrafimy komplikować nawet najprostsze rzeczy.
A ten chłopiec?
On po prostu je makaron.
Z pasją.
Z zaangażowaniem.
Z całej duszy.
My dzisiaj robimy dokładnie to samo – tylko zamiast makaronu mamy smartfony, a zamiast radości na twarzy – stres, że ktoś zobaczy, jak się ubrudziliśmy sosem.
Ten obraz przypomina nam coś bardzo ważnego:
największe przyjemności życia są zwykle proste.
<><><><><><><><><><><><><><><>
⚓ Moja blogowa flotylla:

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz